TAROT FALI

tarot falı
tarot falı

Tarot Falının Tarihçesi:

Günümüzde dünya genelinde en popüler fal olan tarot falının tarihi Orta Çağa kadar dayanmaktadır. Tarihçiler tarot falında kullanılan tarot falı kartlarının ortaya çıktığı yer konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da, en genel kanı bu kartların Orta Asya kökenli olduğu yönündedir.

Tarot kartları, kökeni Orta Asya’ya dayanan ve Çingene falının da temelini oluşturan, günümüzde bir oyun aracı olarak da kullanılan iskambil kartlarına çok benzer. Bu benzerlik tarot kartının nerede doğduğu ve gelişimini nasıl tamamladığı konusunda bize ışık tutar.

Tarot falının ortaya çıkışını anlamak için öncelikle tarot kartlarının oluşumunu anlamak gerekir. Bunun için ‘tarot’ sözcüğünün dilsel kökenine bakmak gerekir. Tarot kartlarının sistemli bir şekilde ortaya çıkışı İtalya’da olmuştur. Tarot sözcüğünün İtalyanca ‘tarocchi’ sözcüğünden geldiği düşünülmektedir; fakat Arapça ‘tarh’ sözcüğü de, bu kartların Asya kökenli olabileceği konusunda işaretler taşır.

Tarot falında kullanılan tarot kartlarının içeriğine bakıldığında, bu kartların 78 adet olduğu ve 22 adet büyük arkana, 56 adet küçük arkana olarak isimlendirildiği görülür. Burada bahsedilen 56 adet küçük arkana kartları neredeyse iskambil kartlarının kopyası gibidir. Buradan da anlaşılacağı üzerine klasik tarot kartlarının iskambil kartlarıyla bir bağlantısı bulunmaktadır. Bu durum bizi klasik tarot kartlarının atasının iskambil kartları olabileceği teorisine götürür.

Tarot falının kökeni Orta Çağa dayanıyor olsa da, popüler olması 20. Yüzyılda gerçekleşecektir. Birçok farklı tarot destesi günümüzde tarot falcıları tarafından kullanılıyor olsa da, bilinen ve en çok tercih edilen klasik tarot kartlarının mimarı 1888 yılında bu kartların çizimini yapan Pamela Coloman Smıth’dir.  Bu kartların çizimleri her ne kadar bu tarihte biri tarafından hayal edilip çizilmiş gibi görünse de olayın aslı çok daha farklıdır.

Tarot ve benzeri kart fallarının kökenini araştıran Pamela Coloman Smıth, İtalya’da birçok katedrali gezmiş ve gezilerinin birinde İtalya’nın bir kuzey şehri olan ve ‘Kızıl Şehir’ olarak anılan Bologna’da küçük bir şapelde ilgisini çeken bir şey bulur.

Pamela Coloman Smıth’ın bulduğu şey ahşap üzerine ustalıkla işlenmiş her biri 12×24 ebatlarında tablolar olmuştur. Bu taplolar 22 adettir. Smıth, bu taplolarda gördüğü görselleri tarot kartı çizimlerinde kullanmış ve onları büyük arkana olarak, iskambil kartlarından esinlendiği görselleri de 56 adet olarak küçük arkana olarak kullanmıştır. Böylece günümüzde tarot falında en sık kullanılan tarot destesi oluşturulmuştur.

Tarot Falına Nasıl Bakılır:

Tarot falına 78 kartan oluşan tarot kartlarıyla bakılır. Tarot kartları kendi içinde 22 büyük arkana ve 56 adet küçük arkana adı verilen iki seri kart diziliminden oluşur.

22 karttan oluşan büyük arkana kartları mistik zamanlar ve inançlardan imgeler taşır. Bu kartlar, antik dönemlerden kalma öğüt ve tavsiyelerin şekil bulmuş halleridir. Bu kartlar kişinin enerjisini, ruhunu, potansiyellerini ve gelişim sürecinin nasıl olacağını gösterir.

Büyük arkana kartları daha çok gelecek hakkında ve uzun vadede olacaklar hakkında bilgiler verir. Büyük arkanalar günlük olaylardan değil, gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan olayların ilerde doğuracağı olaylar konusunda bilgiler verir.

56 karttan oluşan küçük arkana kartları kökenini iskambil kartlarından alır. Dört ana bölümden oluşur ve genel olarak günlük olaylar, diğer kişilerle olan ilişkiler ve günlük mücadelelerle ilgili bilgiler verir.

Tarot kartları belirli bir sistemle yayılarak açılır ve yorumlanır. En yaygın açılımlar ‘kelt haçı’ ve ‘keltik çapraz’ açılımlardır. Tarot kartları bir enerji ve yorumlama becerisi gerektirir. Her falcı medyumun kendine has bir tarot bakma ve tarot kartı açma stili vardır. Tarot falı da diğer tüm fallar gibi belli bir kural üzerinden bakılmayı gerektirmez. Burada esas olan şey fala bakan kişinin yetenek ve becerisidir.

Kelt Haçı açılımı: Tarot falında kullanılan en popüler açılım şekli kelt haçı açılımıdır. Bu açılımda 10 kart kullanılır. Kişi tarafından seçilen beş kart haç şeklinde dizilir ve medyum ya da falcının seçtiği altıncı bir kart merkezdeki kartın üzerine çapraz olarak açılır. Son olarak haç şeklinde açılan kartların sol tarafına tamamen medyum tarafından seçilen 4 kart daha açılır.

Kelt Haçı açılımdan kartların yalnızca sembolsel anlamları değil, yönleri de önemlidir. Bir kartın ters ya da düz çıkması kartın sembolsel anlamını değiştirebilir. Bu nedenler bu nedenle kelt haçı açılımı oldukça zor ve ustalık isteyen bir tarot açılımıdır.

Keltik çapraz açılımı: Keltik çapraz açılımında falına baktırmak isteyen kişi tarot destesini sol eliyle üç parçaya böler ve daha sonra tersten desteyi toplar. Medyum ya da falcı desteyi yelpaze şeklinde yere yayar. Yerdeki desteden fal baktırmak isteyen kişi sol eliyle on kart seçer, medyum ya da falcı desteden kendisi üç kart daha seçer, son olarak fala baktıracak kişi desteden ana kart olarak belirlenecek olan ve kader kartı olarak da bilinen son bir kart seçer.

Online Tarot Falı Nasıl Bakılır:

Online olarak Tarot falına baktırmak diğer tüm fallarda olduğu gibi mümkündür. Bu konuda hizmet veren online fal cafe ler telefon fal olarak hizmet vermekte ve evinizden direk bir medyuma telefon aracılığı ile bağlanarak fal baktırma imkanı sunmaktadır.

Bu konuda uzmanlaşmış turuncu fal cafe ve nar fal gibi işletmeler telefon üzerinden online fal bakım hizmetleri vermektedir. 90’ın üzerinde falcı ve medyumuyla haftanın yedi günü günün yirmi dört saati kesintisiz hizmet veren turuncu fal cafe Türkiye’nin her yerinden adı duyulmuş falcılarıyla çalışmakta ve sizlerin bu falcılara ulaşmasını sağlamaktadır.

Haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati kalabalık bir ekiple hizmet veren santral ekibiyle sizi her konuda bilgilendirmekte, kafanıza takılan her soruyu cevaplamakta ve ihtiyacınıza uygun fal bakımcısına sizi yönlendirmektedir.

Online fal bakımı bir falcıyla birebir yaptığınız bir fal seansından farksızdır. Tarot falı bakımı online olarak seçtiğiniz falcıya telefonla bağlanmanızla gerçekleşir. Burada ki tek fark kartları sizin fiziki olarak seçmemeniz ve fal bakımcısını yönlendirmenizle gerçekleşir. Alanında uzman bir falcı sizinle telefonla iletişim halindeyken sizin enerjini hisseder ve rahatlıkla kartlara yansıtır. Bu sayede falcı aracılığı ile tıpkı siz oradaymışsınız gibi falınıza rahatlıkla bakılabilir.

Teknolojinin bizlere sunduğu imkanlarla online fal baktırmak bir çeşit rahatlık ve konfor işidir. Bu sayede evinizden çıkmadan, herhangi bir fal bakım merkezine gitmenize gerek kalmadan falınıza baktırabilirsiniz. Ayrıca online fal imkanı yoğun çalışan ve gün içinde dışarı çıkamayan kişilerin istedikleri saatte fal baktırabilmesini sağlar. Böylece gece yarısı da, sabah erken saatte de kişi en uygun olduğu zaman diliminde rahatlıkla falına baktırabilme fırsatı bulur.